2021 Region VII Science and Engineering Fair (Junior Division)

Category Winners:     (HM = Honourable Mention)
Place Category Student School Project Title
1st animal sciences Tyler Dowden Catholic High School of Pointe Coupee "Which Deer Urine Can Bring in the Most Deer to the Surrounding Area?"
2nd animal sciences Parker Jewell
Brooks Capps
Catholic High School of Pointe Coupee "Amazing Animal Attractions"
3rd animal sciences Haley Jackson Kenilworth Science and Technology "Doggie Good Eats"
1st biochemistry Abigail M. Qi Glasgow Middle School "How does temperature affect the antibiotic-resistant bacteria in the Mississippi River?"
2nd biochemistry Natalie Nguyen Sherwood Middle Academic Magnet School "The Effect of Simethicone Tablets on Trapped Gas"
3rd biochemistry Lillian E. Williams-Castell Sherwood Middle Academic Magnet School "Determination of the Concentration of Vitamin C in Various Fruits and Vegetables by Titration"
4th biochemistry Kiera Carmichael Glasgow Middle School "Lowering salt content in sauerkraut"
HM biochemistry Pranay Vijay Kenilworth Science and Technology "Does color affect taste?"
1st behavioral and social sciences Terryn Calais Lafayette Christian Academy "Difference in Male and female Brain"
2nd behavioral and social sciences Jace k. Jordan Sherwood Middle Academic Magnet School "The Effect of Different Vibrations on the Behavior of Honey Bees"
3rd behavioral and social sciences Lillian M. Record Glasgow Middle School "How has COVID-19 Affected Children’s Mental Health?"
4th behavioral and social sciences Victor Portillo Kenilworth Science and Technology "What affects learning a second language?"
HM behavioral and social sciences Olivia D`Aquila
Mary McDuff
Catholic High School of Pointe Coupee "What Music Genre is Best for Studying"
1st biomedical engineering Cecily Lu Glasgow Middle School "Turning Down Gene Expressions by Feeding"
2nd biomedical engineering Aiswarya Nair Glasgow Middle School "The Impact of UV rays on DNA"
3rd biomedical engineering Julian M. Lovell Sherwood Middle Academic Magnet School "The Effect of Various Liquids on Unclogging a Feeding Tube"
4th biomedical engineering Taisa Smith Kenilworth Science and Technology "Do family members have similar fingerprints?"
HM biomedical engineering Julia C. Jung Glasgow Middle School "Bone Fracture Patterns"
1st biomedical and health sciences Timothy Namikas Glasgow Middle School "Using the Disk Diffusion Method to Asses the Antibacterial Properties of Different Types of Honey"
2nd biomedical and health sciences Sophie E. Faubion Prairieville Middle School "What Type of Mask is Most Effective? "
3rd biomedical and health sciences Ahan Zaman Glasgow Middle School "The Development of a Safe Mouthwash from Household Spices"
4th biomedical and health sciences Gavin Leblanc
Jackson "Bray" Sanders
Catholic High School of Pointe Coupee "The Lies of the Meat Industry"
1st computational biology and bioinformatics Keya Chanda-Rastogi Glasgow Middle School "Simulating the Cost of Herd Immunity"
2nd computational biology and bioinformatics Tejasvi Tyagi Glasgow Middle School "Forecasting the COVID - 19 Deaths Using Time-Series History Data from Public Datasets with Machine Learning"
1st chemistry Sameen Enam Glasgow Middle School "Acid and Base Buffering"
2nd chemistry Aanvi Desai Glasgow Middle School "Impact of Different Types of Salts on the Temperature of Water Generated from Melting Ice"
3rd chemistry Dajah Taylor Kenilworth Science and Technology "Fire Snake"
4th chemistry Adam Julien Glasgow Middle School "Which Liquid Stains the Teeth the Most?"
HM chemistry Kate Bernard
Chloe Carver
Baton Rouge Int School "Would you swim here?"
1st earth and environmental sciences Emily Chen Glasgow Middle School "How salt and sugar affect the freezing and melting of water/ice."
2nd earth and environmental sciences Nico Bush
Nicolas
Baton Rouge Int School "Solar-Powered Desalination"
3rd earth and environmental sciences Yasin Elfar Glasgow Middle School "The Relation Between Carbon Dioxide and Global Warming"
4th earth and environmental sciences Sara Martinez
Lana
Baton Rouge Int School "Paper Compost"
1st embedded systems Abhinav Pathak Glasgow Middle School "How does LED Brightness Vary with Current"
2nd embedded systems Amanda Delos Reyes Baton Rouge Int School "The PER"
1st environmental engineering Frances Kantrow Glasgow Middle School "Washing Machine Pollution"
2nd environmental engineering Rachael Bergeron Catholic High School of Pointe Coupee "Pipes vs. Freezing Water: Which Will Be Victorious?"
3rd environmental engineering Bobby M. Chen Glasgow Middle School "How Does the Porosity Affect Fluid Flow in Objects"
4th environmental engineering Brianna M. Bonton Sherwood Middle Academic Magnet School "The Effect of new ideas of flood prevention on Louisiana"
HM environmental engineering Isabelle Kennedy Baton Rouge Int School "The float house project"
1st engineering mechanics Nicole Y. Baumgartner Sherwood Middle Academic Magnet School "The Effect of Bridge Structure on Weight Capacity"
2nd engineering mechanics Phillip T. Nguyen Sherwood Middle Academic Magnet School "The Effects of the Shape of a Wing on Air Flow"
3rd engineering mechanics Ezra J. Heinzen Glasgow Middle School "Bridge Strength: The Comparison of Plank and Truss Bridges"
4th engineering mechanics Gabrielle Pilzner Kenilworth Science and Technology "Would it be faster to have a three pulley system instead of two pulley system?"
HM engineering mechanics Breelan Corbin Kenilworth Science and Technology "Hot vs. Cold Temperature"
1st energy: sustainable materials &design Neha Mothilal Glasgow Middle School "How Does the Output of a Solar Cell Vary with the Angle of Incoming Light?"
2nd energy: sustainable materials &design Kashvi Kumar Glasgow Middle School "Electromagnetic Induction"
3rd energy: sustainable materials &design Joaquin Torres-Novoa Baton Rouge Int School "How can I make a simple Generator more efficient to power different light bulbs?"
4th energy: sustainable materials &design Anna K. Lagrone Catholic High School of Pointe Coupee "Energy of the Future"
HM energy: sustainable materials &design Cade Cina Lafayette Christian Academy "Solar Charged"
1st mathematics Kunaal S. Dey Glasgow Middle School "Geodesic Domes for Lunar Habitat"
1st microbiology Skylar I. Brown Sherwood Middle Academic Magnet School "Killing It!"
2nd microbiology Kailynn O. Torres
Adelyn Smith
Catholic High School of Pointe Coupee "Bacteria in Different Water Sources"
3rd microbiology Cara G. Lindsay Sherwood Middle Academic Magnet School "The Effect of Food Preservatives on the Growth of Microorganisms"
4th microbiology Varad Z. Chavan Glasgow Middle School "Comparing different types of bottled water, to see if they have microorganisms?"
HM microbiology Madison Gondron Lafayette Christian Academy "Which Hand Sanitizer Works Best?"
1st materials science Emily L. Phan Sherwood Middle Academic Magnet School "The Effect of Different Substances on their Ability to Reduce Fog on Glasses"
2nd materials science Destiny A. Folivi Sherwood Middle Academic Magnet School "The Effects Of Changing The Base In Calcium Chloride Solutions With Sodium Alginate"
3rd materials science Grace Ding Glasgow Middle School " What is the most water resistant fabric?"
4th materials science Avery L. Schewe Prairieville Middle School "Does the material being burned affect the temperature of the flame produced?"
HM materials science Emily Bonaventure
Avery Gunter
Catholic High School of Pointe Coupee "Diaper Duty"
1st physics and astronomy Drake Brown
Foston Guidry
Catholic High School of Pointe Coupee "Firearm Accuracy Utilizing Bullet Seating Depths"
2nd physics and astronomy Quinton Corbin Kenilworth Science and Technology "Potential Energy to Kinetic Energy"
3rd physics and astronomy Sheyanne R. Gittens Sherwood Middle Academic Magnet School "The Effect a Celestial Bodies’ Structural Makeup has on the Time and Process of Terraforming it"
4th physics and astronomy Rishabh Gala Glasgow Middle School "The Refractive Indexes of Household Materials"
1st plant sciences Ada Ducote Catholic High School of Pointe Coupee "Comparison of Growing Lettuce Using Different Methods for STEM Education in Elementary and Middle Schools"
2nd plant sciences Aditya Baisakh Sherwood Middle Academic Magnet School " The Effect of Soil Salinity on Rice Growth"
3rd plant sciences Larissa M. Bolder Glasgow Middle School "Effects of Light and Moisture Availability on Mushroom Growth"
4th plant sciences Ashley L. Weems Prairieville Middle School "Effects of Aloe Vera on Mold"
HM plant sciences Olivia G. Mirabello Sherwood Middle Academic Magnet School "The Effect of Sulfuric Acid on the Germination of Redbud Seeds"
1st robotics and intelligent machines Kaitlyn Smith Glasgow Middle School "Minimax Algorithm vs. Humans"
2nd robotics and intelligent machines Benjamin Namikas Glasgow Middle School "Pest Recognition on Crops Using a Variety of Machine Learning Techniques"
3rd robotics and intelligent machines Josalyn Green Kenilworth Science and Technology "Image Compression vs. Image Quality: Finding the Best Tradeoff"
1st systems software Varun Gala Glasgow Middle School "Breaking Codes Using Code"
2nd systems software Edward Yao Glasgow Middle School "Comparison of Searching Algorithms"
3rd systems software Melissa A. Dodor Sherwood Middle Academic Magnet School "The Effects of Software Programs On Application Speed"
1st translational medical science Pranav Bhatt Glasgow Middle School "The Effects of Common Household Remedies on E-Coli"


Top School:
School City
Glasgow Middle School Baton Rouge


Overall Winners:
Awards Div Category Student School Project Title
OverAll_1st JR robotics and intelligent machines Kaitlyn Smith Glasgow Middle School "Minimax Algorithm vs. Humans"
OverAll_2nd JR biomedical engineering Cecily Lu Glasgow Middle School "Turning Down Gene Expressions by Feeding"


Special Awards:
Award Name   (Place) School
Broadcom MASTERS nominees Pranav Bhatt
Drake Brown & Foston Guidry
Terryn Calais
Grace Ding
Ada Ducote
Destiny A. Folivi
Varun Gala
Frances Kantrow
Cecily Lu
Neha Mothilal
Aiswarya Nair
Benjamin Namikas
Timothy Namikas
Emily L. Phan
Kaitlyn Smith
Glasgow Middle School
Catholic High School of Pointe Coupee
Lafayette Christian Academy
Glasgow Middle School
Catholic High School of Pointe Coupee
Sherwood Middle Academic Magnet School
Glasgow Middle School
Glasgow Middle School
Glasgow Middle School
Glasgow Middle School
Glasgow Middle School
Glasgow Middle School
Glasgow Middle School
Sherwood Middle Academic Magnet School
Glasgow Middle School
U.S. Air Force Benjamin Namikas
Glasgow Middle School
U.S. Naval / U.S. Marine Corps Cecily Lu
Timothy Namikas
Kaitlyn Smith
Glasgow Middle School
Glasgow Middle School
Glasgow Middle School