2019 State Science and Engineering Fair (Junior Division)

Category Winners:     (HM = Honourable Mention)
Place Category Student School Project Title
1st animal sciences Lauren Poole Winnfield Middle School "Aquatic Features vs Number of Bat Species"
2nd animal sciences Noah J. Doucet Parks Middle School "Can I Create a Healthy Dog Food That Aids The Environment"
3rd animal sciences William W. Daniel First Baptist Church School "The Aphid Wolf A Behavioral Analysis of a Predatory Insect"
4th animal sciences Ryland Merrick
Hewitt Beaud
Catholic High School of Pointe Coupee "Buck Wild - Attracting Whitetail Deer"
HM animal sciences Daniel Wall Courtney Christian School "Repel-Ant Gloves:Can Ants Climb Disposable Gloves?"
1st biochemistry Isabella L. Tarasova Christ Episcopal School "How Do Unconventional Base Liquid Environments Affect Kombucha Cultures?"
2nd biochemistry Neriya Paavalar Caddo Parish Middle Magnet "HIV and Heart Disease: Linking the two by bioinformatics"
3rd biochemistry Eli J. Price
William Suckow
Boyet Junior High "Protease-R"
4th biochemistry Libby Garrett Grace Episcopal School "The Nose Knows"
HM biochemistry Kendal Roy Herndon Magnet School "ENZYME CATALYST REACTION-How does temperature effect change?"
1st behavioral and social sciences Breanna Pray Winnfield Middle School "Can exercise really make our brains work better? "
2nd behavioral and social sciences Tyler Vosburg
Emma Vosburg, Matthew Morrison
Catholic High School of Pointe Coupee "Finding Waldo"
3rd behavioral and social sciences Ellie Manuel St. Edmund "Multitasking at the Wheel"
4th behavioral and social sciences Gabriella R. Napoli Grace Episcopal School "Fake Hand Freakout"
HM behavioral and social sciences Patricia L. Peters John Curtis Christian "How Does the Color Temperature of Artificial Light Affect the Viewer`s Perception of a Space? "
1st biomedical engineering Pranav Jadhav Glasgow Middle School "Antimicrobial Properties of Copper"
2nd biomedical engineering Annalise Day Iberville Math, Science, and Arts Academy - East "Stick It!"
3rd biomedical engineering Payton M. Prichard Benton Middle School "Get A Grip"
1st biomedical and health sciences Olivia D. Chenier Fifth Ward Elementary "Heavy Metal"
2nd biomedical and health sciences Ahan Zaman Glasgow Middle School "Household Spices: Development of Homemade Mouthwash"
3rd biomedical and health sciences Delaney Dedert
Camryn Rhodus
Little Oak Middle School "Brain Food"
4th biomedical and health sciences Shelby N. Crabtree South Grant Elementary "COMPONENTS OF BLOOD AND BLOOD CLOTS"
HM biomedical and health sciences Eshika Tandon Caddo Parish Middle Magnet "Why Do Some People Respond to Drugs Differently than Others?"
1st computational biology and bioinformatics Orna Z. Mukhopadhyay Glasgow Middle School "A COMPUTER VISION-BASED FRAMEWORK DETECTION OF FIBRILLAR COLLAGEN IN IMAGES OF AN INFARCTED MYOCARDIUM"
2nd computational biology and bioinformatics Mark V. Enright
Dat Bui
Saint Margaret Mary School "Do Action Video Games Affect Hand-Eye Coordination?"
1st cellular and molecular biology Yau-Si Loh Glasgow Middle School "Effects of RNA Interference Against Viral Pathogens"
2nd cellular and molecular biology Alexander O. Minagar Caddo Parish Middle Magnet "The Effects of Environmental Oxidants on Endothelial Wound Healing"
3rd cellular and molecular biology Grant R. Guillot
Alex Guillot
St. Elizabeth School "Do You Smell What I Smell? Olfactory Fatigue"
4th cellular and molecular biology Olivia Jung Glasgow Middle School "Cell Free Protein System"
HM cellular and molecular biology Amir D. Gentry Lake Forest Elementary Charter School "Are mental and physical traits passed down due to heredity?"
1st chemistry Andrew C. Minagar Caddo Parish Middle Magnet "Wound Healing with Inflammatory Cytokines"
2nd chemistry Griffin J. Matt Lafayette Christian Academy "Fence Line Fuel"
3rd chemistry Samuel Sterling
Christ Episcopal School "Do Gluten-free Flours Affect The Outcome Of Cupcakes?"
4th chemistry Clarissa A. Nassif Prairieville Middle School "Chemiluminescense"
HM chemistry Eli J. Dishman Bayou Community Academy "Instant Energy - Which drink fuels you?"
1st earth and environmental sciences Ava R. Achberger St. Jude the Apostle School "E.coli is LSU Lakes?/ Are There Elevated Levels of E.coli in LSU Lakes? Are These Levels Caused By Wildlife or Manmade?"
2nd earth and environmental sciences Mark A. Whitmer Southeastern Laboratory School "Geothermal Energy"
3rd earth and environmental sciences Devin Sutor-Benefield Glasgow Middle School "Environmental conditions affects on plankton community composition"
4th earth and environmental sciences Layla M. Williams Southeastern Laboratory School "Which Method is More Effective for Cleaning Up Plastic Waste? Wax Worms vs Mealworms"
HM earth and environmental sciences Emily Higginbotham
Emily Nevils
Winnfield Middle School "OMG! It`s in the Air!"
1st embedded systems Helena A. Schuler Albert Cammon Middle School "Faraday`s Law Fact or Fiction?"
2nd embedded systems Ben Z. Beasley Glasgow Middle School "Comparing the performance increase gained from tightening memory timings across versions of ddr sdram"
3rd embedded systems Cody Nguyen Iberville Math, Science, and Arts Academy - East "Terminally Bright"
1st energy: chemical Reid Baye
Luke Viator
St. Elizabeth School "Cold Temperature & Battery Life"
2nd energy: chemical Jake Eaves Catholic High School of Pointe Coupee "Amazing Algae"
3rd energy: chemical Zane Sutor-Benefield Glasgow Middle School "Algae Biofuel"
4th energy: chemical Reese I. Jacobs St. John Berchmans Catholic School "Do Potatoes Make Electricity?"
HM energy: chemical Alexandra K. Latiolais Parks Middle School "Can you make an ancient battery?"
1st environmental engineering Zach E. Cryer Benton Middle School "Can Nanotechnology Help Clean Up Ocean Oil Spills?"
2nd environmental engineering Gabriel Nedelea Glasgow Middle School "Air Quality and Raihfall"
3rd environmental engineering Nicholas R. Harris St Margaret Catholic School "That`s Bananas!"
4th environmental engineering Keyuo B. Craver Lake Forest Elementary Charter School "Does Solar Distillation Really Work"
HM environmental engineering Landri Domingue Prairieville Middle School "Bringing New Life to Discarded Water Bottles, One Distillation Unit at a Time"
1st engineering mechanics Jake J. Noda St. Frances Cabrini School "How does the front and rear wing gradient of a Formula One car affect lap times on three tracks?"
2nd engineering mechanics Sebastian k. Scry International School of Louisiana "Water vs. Electromagnet"
3rd engineering mechanics Madelyn R. Smith
Robert "Trey" Higgins
Saint Margaret Mary School "Going, Going, Gone"
4th engineering mechanics Grace C. Wallace
Briley Pippin
Christian Brothers School "Who Let the Food Out"
HM engineering mechanics Elizabeth G. Townley
Braydin clostio
North Vermilion Middle School "Archimedes Screw"
1st energy: physical Haotian Tan Glasgow Middle School "Advancement of Wireless Transmission"
2nd energy: physical Susanna Chiruguru F.K. White Middle School "Does Color Really Matter?"
3rd energy: physical Noah W. Broussard Christian Brothers School "Can You Please Keep the Noise Down?"
4th energy: physical Madisynn Boone Grace Episcopal School "Shocking Records"
HM energy: physical Rohan Joshi Glasgow Middle School "How Does Drag affect fuel efficiency of a car"
1st mathematics Nhi Dao Caddo Parish Middle Magnet "Triangulation Surveying: The Application of Trigonometry in Determining Unknown Distances"
2nd mathematics Ethan Guo Glasgow Middle School "Poker Probability"
3rd mathematics Alexander Wei Glasgow Middle School "Using Confidence Interval and Event Probability to Measure Randomness in Binary Settings"
4th mathematics Raj Letchuman Caddo Parish Middle Magnet "INDIVIDUAL STOCKS VS. MUTUAL FUNDS"
HM mathematics Cedric Serio Montessori School of Ruston "Prime Number Patterns"
1st microbiology Kalina Namikas Glasgow Middle School "The Antimicrobial Effects of Spices: Which Works Best?"
2nd microbiology Jesus V. Diaz Houma Christian School "What Type of Sponge Retains the Most Bacteria"
3rd microbiology Benjamin T. TARAVELLA John Curtis Christian "Bacterial Busters"
4th microbiology Aanvi M. Desai Glasgow Middle School "hardcopy"
HM microbiology Emily Guilbeau Lafayette Christian Academy "Pre-sliced Vs Whole Apple"
1st materials science Aadit Narayanan Glasgow Middle School "Crawfish Paste"
2nd materials science Jace J. Ducote Arnaudville Elementary "Sports Jerseys: Which are Cooler?"
3rd materials science Brody White
Caplan Young
Winnfield Middle School "Which battery lasts longer? "
4th materials science Connor Cook Youree Drive AP Middle Magnet "Magnets - best served cold!"
HM materials science Justin T. Green Lake Forest Elementary Charter School "The Versatile Thermoelectric Flashlight"
1st physics and astronomy Reilly H. Fastring Boyet Junior High "Through Thick and Thin"
2nd physics and astronomy Amelia Kate Thompson Christ Episcopal School "How Does The Water Level In A Glass Affect The Pitch Of A Sound?"
3rd physics and astronomy Matthew Ritchie Holy Savior Menard "Pump It Up?"
4th physics and astronomy Mateo M. Este-McDonald F.K. White Middle School "Aerodynamic Paradox"
HM physics and astronomy Hannah M. Jacobs Lake Forest Elementary Charter School "Morphological Identification of Wide Separation Gravitationally Lensed Quasars"
1st plant sciences Lauren Ejiaga Lake Forest Elementary Charter School "Ozone Depletion "
2nd plant sciences Madeleine Mejia Benton Middle School "How Does the Amount of Agricultural Lime Affect the Growth and Yield of Brassica rapa?"
3rd plant sciences Benjamin Namikas Glasgow Middle School "Comparing Plant Growth and Systems"
3rd plant sciences Michael Sam-Pang John Curtis Christian "Can CBD Isolate Combined With Electrical Stimulation Improve Germination and Growth?"
4th plant sciences Kayden S. Price Saint Marinville Junior High School "What stage of a strawberry extracts the most DNA?"
1st robotics and intelligent machines Jean-Pierre Bourque
Jenna Hill, AJ DelosReyes
Baton Rouge Int School "Laundry Bot"
2nd robotics and intelligent machines Vera P. McMillin Tioga Elementary "Is Your Pharmacist a Robot?"
3rd robotics and intelligent machines Colton M. Wood St Margaret Catholic School "CNC Drawing Machine"
4th robotics and intelligent machines Ashley Perrodin
Ellie Adams
St. Michael School "Can you solve it? Robot vs human"
HM robotics and intelligent machines Pitambar Guha Kenner Discovery Health Sciences Academy "Multimedia"
1st systems software Nikita A. Takalkar Caddo Parish Middle Magnet "Navigate to Success: Python Programming for Efficient Scheduling"
2nd systems software Wilson Y. Hou Boyet Junior High "A.I. Based Cancer Detection"
3rd systems software Tyler J. Wesley
Jeiel Collins
West St. John High School "Video Game Designing"
4th systems software Josephine Day Iberville Math, Science, and Arts Academy - East "Code in C"
HM systems software Olivia G. Shuff St. Joseph Catholic School "Wide World of Wifi"
1st translational medical science Cameron M. Kennedy
Connor Achee, Carson Hurdle
Catholic High School of Pointe Coupee "Bacteria: Which mouthwash is most effective?"
2nd translational medical science Amy Yan Glasgow Middle School "Drug Solubility"
3rd translational medical science Malia G. Salas Grace Episcopal School "Brain Melting Radiation"
4th translational medical science Riley Gough Winnfield Middle School "Be Brighter, Put Down That Lighter!"


Top School:
School City
Glasgow Middle School Baton Rouge


Overall Winners:
Awards Div Category Student School Project Title
OverAll_1st JR plant sciences Lauren Ejiaga Lake Forest Elementary Charter School "Ozone Depletion "
OverAll_2nd JR systems software Nikita A. Takalkar Caddo Parish Middle Magnet "Navigate to Success: Python Programming for Efficient Scheduling"


Special Awards:
Award Name   (Place) School
American Meteorological Society
American Society of Civil Engineers (ASCE) Transportation & Development Institute (T&DI) Jake J. Noda (1st Place,$200)
Terra K. Bardarson (2nd Place,$100)
St. Frances Cabrini School
Houma Christian School
American Society of Sugar Cane Technology Madeleine Mejia ($150)
Benton Middle School
ASM Materials Education Foundation Jace J. Ducote
Arnaudville Elementary
Association for Women Geoscientists Lauren Ejiaga
Lake Forest Elementary Charter School
Broadcom MASTERS nominees Olivia D. Chenier
Connor Cook
William W. Daniel
Noah J. Doucet
Jace J. Ducote
Lauren Ejiaga
Justin T. Green
Wilson Y. Hou
Pranav Jadhav
Yau-Si Loh
Ellie Manuel
Griffin J. Matt
Madeleine Mejia
Ryland Merrick & Hewitt Beaud
Andrew C. Minagar
Kalina Namikas
Aadit Narayanan
Lauren Poole
Breanna Pray
Michael Sam-Pang
Nikita A. Takalkar
Isabella L. Tarasova
Tyler Vosburg & Emma VosburgMatthew Morrison
Brody White & Caplan Young
Ahan Zaman
Fifth Ward Elementary
Youree Drive AP Middle Magnet
First Baptist Church School
Parks Middle School
Arnaudville Elementary
Lake Forest Elementary Charter School
Lake Forest Elementary Charter School
Boyet Junior High
Glasgow Middle School
Glasgow Middle School
St. Edmund
Lafayette Christian Academy
Benton Middle School
Catholic High School of Pointe Coupee
Caddo Parish Middle Magnet
Glasgow Middle School
Glasgow Middle School
Winnfield Middle School
Winnfield Middle School
John Curtis Christian
Caddo Parish Middle Magnet
Christ Episcopal School
Catholic High School of Pointe Coupee
Winnfield Middle School
Glasgow Middle School
Iota Sigma Pi Adelaide O. Mason
Southfield School
Lemelson Early Inventor Prize Noah J. Doucet ($100)
Aadit Narayanan ($100)
Parks Middle School
Glasgow Middle School
Louiana Science Teachers Association Emma K. Poche (1st Place,$100)
Breanna Pray (2nd Place,$75)
Kynzli Jo A. Rivere (3rd Place,$50)
Gramercy Elementary School
Winnfield Middle School
Labadieville Middle School
Louisiana Association of Mathematics Teachers Nhi Dao (1st Place,$100)
Alexander Wei (2nd Place,$50)
Raj Letchuman (3rd Place,$25)
Caddo Parish Middle Magnet
Glasgow Middle School
Caddo Parish Middle Magnet
NASA Earth System Science Award Lauren Ejiaga
Lake Forest Elementary Charter School
Naval Science Award Noah J. Doucet
Lauren Ejiaga
Aadit Narayanan
Lauren Poole
Nikita A. Takalkar
Parks Middle School
Lake Forest Elementary Charter School
Glasgow Middle School
Winnfield Middle School
Caddo Parish Middle Magnet
Ricoh Americas Corporation Aadit Narayanan
Glasgow Middle School
Society of Women Engineers Grace C. Wallace & Briley Pippin (1st Place)
Payton M. Prichard (2nd Place)
Madelyn R. Smith & Robert "Trey" Higgins (3rd Place)
Christian Brothers School
Benton Middle School
Saint Margaret Mary School
U.S. Air Force Lauren Ejiaga
Aadit Narayanan
Lauren Poole
Nikita A. Takalkar
Lake Forest Elementary Charter School
Glasgow Middle School
Winnfield Middle School
Caddo Parish Middle Magnet
U.S. Metric Association Noah J. Doucet
Parks Middle School